
|
30 % nedgang i videosalget siden 2007
En ny rapport fra Film & Kino viser at Blu-ray Disc ikke oppveier for nedgangen i DVD-salg. Årlig faller det fysiske videogramsalget med ca. 10,6 %.
Toppåret, som nok aldri vil bli nådd igjen, er 2007.
Da ble det solgt 20,6 millioner fysiske videogramprodukter, alt DVD. For 2011 ligger det an til ca. 14,5 millioner solgte enheter. Det tilsvarer nærmere 30 % nedgang siden toppåret.
Likevel mener senior rådgiver Erik Zmuda hos Film & Kino at «fjoråret var ingen katastrofe».
– Den totale nedgangen i antall enheter er nå på 8,6 % for de første elleve månedene i 2011, som er det vi har tall på per medio januar, hvilket utgjør en svakere nedgang enn bransjen fryktet. De antydet mellom 10 og 15 %, sier Zmuda.
BD-andelen ble i 2011 14 % i antall enheter. Denne var på 11,4 % i 2010.
– Det er «liv laga» for det fysiske produktet, mener Zmuda,
Han sier at videobransjen verken er motløs eller har brukket rygg.
– Vi har klart å stanse nedgangen, mye takket være aktiv jobbing, hevder Zmuda. Han viser blant annet til annonsesatsingen i VG og mener den gir resultater.
– Det ble lagt ned mange videobutikker i 2011. – Det er synd, men en ganske naturlig sak. Leiebutikkene har opplevd den største nedgangen. Men klikkefilm har økt såpass mye at det totale forbruket av leiefilm er økende. Det å leve av leiefilm vil bli vanskeligere og vanskeligere, så disse aktørene må bli flinkere på kjøpefilm og BD. Det er ikke så enkelt som å si at filmene koster 120 kroner på Elkjøp, for utleiebutikkene har nemlig noe som Elkjøp ikke har: et personale som kun jobber med film. Kunden er villig til å betale 20 kroner mer for en BD-film om han eller hun får ønsket hjelp i butikken. Hvis kunden møter et entusiastisk salgsrepresentant, har denne salgskanalen en stor fordel. Man kan plukke med seg film i dagligvare- og elektronikkhandelen, men de har ikke filmfaglig personale. Det er derfor Film & Kino bruker penger på kursing av ansatte. Hadde bare prisen vært viktig, ville vi ha hatt bare billigbutikker innen alle bransjer. Priskampen er tapt. Men det er andre faktorer som teller mer: kunnskap og service. Her må leiebransjen være mye mer aktiv, mener en engasjert Erik Zmuda.
(Opprinnelig publisert i RELEASE 1•2012)
John Berge / 24.02.2012
Del på Facebook:
|
|
|