
|
Sommerbesøket på kino økte med 17,5 prosent
Besøket på de norske kinoene økte med 17,5 prosent sammenlignet med sommeren i fjor, og er det tredje beste sommerbesøket de senere år, kun slått av 2008 og 2009.
Sommeren har etablert seg som god kinotid også i Norge. Totalt har kinoene i perioden 1. juni til og med 8. august hatt et besøk på 2.186. 675.
Av dette var 62.471 besøk på norsk film, noen som gir en økning på 120,5 prosent sammenlignet med sommeren i fjor.
Tradisjonelt er det sjelden premierer på norske filmer i løpet av sommermånedene, og den store økningen i besøket henger sammen med at Hjelp, vi er i filmbransjen hadde premiere i slutten av juli. Det samme hadde Bambieffekten. – Det er veldig hyggelig å se at publikum har funnet veien til kinoene også denne sommeren. Harry Potter og Dødstalismanene, del 2 kan tilskrives mye av æren for det gode besøket, men filmer som Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides og Kung Fu Panda 2 har også vært sterke bidragsytere. Til sammen har de ca 54 prosent av besøket. Det er også flott at norsk film kommer på banen i en periode som de senere årene har vist seg å være en svært god kinotid, sier kommunikasjonssjef Birgitte Langballe i bransjeorganisasjonen Film & Kino. Høsten, som normalt er den beste kinotiden, bringer også mange spennende kino-opplevelser. Ikke minst er det knyttet store forventninger til flere av de norske filmene.
Den første norske filmen som har premiere i høst er Få meg på, for faen, den 19. august. Hodejegerne og Til siste hinder kommer som nummer to den 26. august.
Birgitte Langballe / 09.08.2011
Del på Facebook:
|
|
|