
Omslaget på DVD-utgaven av Max Manus, leiefilmutgaven.
|
Leie i gang med Max Manus
Onsdag 3. juni ble Max Manus sluppet på leiefilm. Denne delen av bransjen får filmen alene, før kjøpefilm og VOD, i fjorten dager.
Mens en av landets ledende leiefilmforhandlere, Kjell-Inge Pedersen, mener et fjorten dagers leiefilmvindu er «umåtelig positivt og betyr mye», hevder en av de største kjøpefilmaktørene, Steinar Storløkken hos Platekompaniet, at ordningen med leiefilmvindu er «en meningsløs prioritering».
Distributøren på sin side, Nordisk Film Distribusjon, kan fortelle at det er «tilfeldig» at Max Manus fikk en uke lengre leiefilmvindu enn det som vanligvis pleier å være regelen mellom leie- og kjøpefilmslipp (én uke).
KOMMENTARER FRA DISTRIBUTØREN
Administrerende direktør Espen Tollefsen hos Nordisk Film Distribusjon kan for øvrig opplyse om at innsalget på filmen blir på mellom 350–400.000 til dag én (som er onsdag 17. juni).
– Det er på det nivået vi hadde håpet, sier Tollefsen.
– Hva er årsaken til at filmen har et fjorten dagers stort leiefilmvindu?
– Det er ingen spesiell grunn til det, det bare ble sånn. Det er normalt ikke så stort vindu

Espen Tollefsen, administrerende direktør i Nordisk Film Distribusjon (NFD). Foto: John Berge. © RELEASE.no
|
hos oss, men har mer med timing å gjøre. Vanligvis er vinduet én uke. Vi tror uansett ikke dette vil skade kjøpefilm.
– Signalene vi får fra leiebransjen er at de liker det godt.
– Ja, det er hyggelig at de også er fornøyde innimellom.
– Har dere håp om at advarslene mot for-tidlig-salg vil ha en effekt?
– Ja, det har vi. Det har bidratt til å skape oppmerksomhet rundt saken, så flere er oppmerksomme på det.
– Hva gjør dere om dere likevel får rapporter om sniksalg?
– Vel, vi har ikke fått noen ennå, men skjer det, så vil vi ta saken opp med hver enkelt aktør og ta en evaulering i ettertid om hvilke tiltak vi skal sette i verk.
– Regner dere med prisstunt på tittelen?
– Det vet jeg ikke, men det ville ikke forundre meg. Det er jo tilfellet med alle andre storfilmer de siste årene og ikke noe vi kan styre.
KOMMENTARER FRA LEIEFILMFORHANDLEREN
Kjell-Inge Pedersen (48) er den største aktøren innenfor den tradisjonelle leiefilmbransjen

Videoforhandler Kjell-Inge Pedersen. Foto: Videoverden.
|
på Sør-Vestlandet. Han har fem store videobutikker og to MIX-kiosker. Kjell-Inge Pedersen har i en årrekke også engasjert seg i arbeidsutvalget til MIX SCENE 1, regnet som landets ledende leiefilmkjede.
– Vinduet for leie betyr en hel masse, det har vi kjempet for i lang tid, så når det er her, er det umåtelig positivt. Det gir leiebransjen et løft uten å ta piffen på salget. Jeg mener også at distributørene da får brukt pengene maksimalt. I praksis betyr fjorten dager før kanskje én uke før, med tanke på alt sniksalget. Én uke betyr samtidigslipp. Det er et kaos ute i markedet i forhold til når ting slippes, så sånn sett bør det være minimum fjorten dagers leievindu.
– Hva har responsen fra kundene vært denne uken? Vil de kjøpe med seg filmen?
– Kundene våre har vent seg til det. De vet at filmene kommer på kjøp senere. De spør når den kommer. De sier det er greit, de vil leie den, så kjøpe senere. Vi får da salget to ganger, rent businessmessig må du være dum for å ikke forstå det. Derfor har jeg heller aldri fattet når distributørene på liv og død skal slippe en film «day-and-date» på leie og kjøp. Det taper de penger på. SF har gjort et par stunt, med opptil fjorten dagers vindu og fått enormt bra resultateter. Det gir seg enda større utsalg nå med splittavtaler.
Pedersen mener dette leievinduet er det lille forspranget leiebransjen må ha skal de kunne overleve. Han forteller at MIX Scene 1 sentralt legger stort press på leverandørene for å få vinduet. Nektes de, droppes bl.a. kampanjer. Selv en så stor tittel som Mamma Mia! The Movie nektet MIX Scene 1-kjeden å kjøre kampanje på, fordi de ikke fikk leievindu på tittelen, opplyser Pedersen.
– Det er ingen tall som viser at man hemmer salget om man har leieslipp før kjøpefilmen, hevder Jærens videofagmann.
Pedersen kan ellers melde om knallomsetning i mai, etter en treg start på året. – Utviklingen er helt fantastisk på utleie. Det var ikke katastrofe de fire første månedene heller,

Produktsjef for film, Steinar Storløkken, i Platekompaniet. Foto: John Berge. © RELEASE.no
|
med enten nullutvikling eller nede mot seks prosent lavere enn i fjor, i enkelte butikker. Nå peker tallene oppover igjen.
KOMMENTARER FRA KJØPEFILMFORHANDLEREN
Produktsjef for film hos Platekompaniet, Steinar Storløkken, har tidligere uttalt seg sterkt kritisk til leiefilmvinduordningen. Han misliker den fortsatt sterkt.
– Hva synes du om at Max Manus får fjorten dager på leie før den kommer på kjøp?
– Hele ideen med et vindu mellom leie og kjøp er meningsløs prioritering av en type kunder fremfor en annen. Dette er en plaster-på-såret-ordning som for lengst har gått ut på dato.
– Spør mange om å få kjøpe filmen nå?
– Ja, svært mange kunder hevder at Max Manus «er i salg nå».
– Tror du NFD sine advarsel om «for-tidlig-salg» av tittelen vil ha noen effekt?
– Ja, det får man håpe
– Blir Max Manus større enn Mamma Mia! The Movie i din kjede?
– Å slå Mamma Mia! virker nesten umulig, særlig når vi ikke har julesalget som ekstrabonus, men vi tror i alle fall den havner på topp to på vår all time-liste.
John Berge / 04.06.2009
Del på Facebook:
|
|
|