
|
Blu-ray Disc oppveier DVD-nedgangen
Blu-ray oppveier for første gang nedgangen i DVD-salget, viser nye tall fra GfK, basert på reelt salg over disk.
I september måned oppveiet salget av Blu-ray for første gang nedgangen i salg av DVD i Norge.
Totalt var salget av Blu-ray og DVD 6,1 prosent høyere enn i september i fjor.
Andelen solgte Blu-ray ble hele 18,3 prosent av det totale salget.
Det viser rykende ferske tall fra GfK, som måler salg over disk i en lang rekke norske salgskanaler for videogram.
I perioden juli-september økte Blu-raysalget med 158, 6 prosent sammenlignet med tilsvarende måneder i fjor.
Per tredje kvartal har Blu-ray en økning på 99,8 prosent sammenlignet med tredje kvartal i 2010.
- Tendensen så langt i år tyder på at Blu-ray Disc-formatet endelig begynner å ta av her i landet. Utviklingen har gått i riktig retning hele året. Salget gjorde et hopp oppover i sommer og i september oppveide Blu-ray for første gang nedgangen i DVD-salget, sier videorådgiver Erik Zmuda i Film & Kino.
– Tallene for september alene viser en økning i Blu-raysalget på 154.000 enheter, mens DVD-salget sank med 85. 000 sammenlignet med september i fjor, sier Zmuda.
Totalt har salget av DVD og Blu-ray Disc per tredje kvartal likevel en nedgang på sju prosent sammenlignet med samme periode i fjor, noe som er en mindre tilbakegang enn tilfellet var i denne perioden mellom 2009 og 2010.
Birgitte Langballe / 27.10.2011
Del på Facebook:
|
|
|