
Takashi Miikes 1 Ubesvart Anrop
|
Asiatisk DVD-bølge i Norge

Asian Visions Ring 2
|
Den asiatiske filminteressen har nådd norske breddegrader med full slagkraft. Selv de store selskapene distribuerer Asia-filmer. Vi gir deg oversikten over de beste utgivelsene på markedet.

Chichiro og heksene utgitt av Scanbox
|
Et eksempel på det beste (og verste?) fra Asia er hypervoldelige Ichi The Killer, som fortsatt har til gode å bli utgitt i Norge. Filmen har fått legendestatus blant sjangerfans, og gjorde regissøren Takashi Miike berømt verden over. Miike har i flere år vært en av Asias mest produktive filmskapere, og for øvrig en av de mest kontroversielle.
I sommer fikk alle nordmenn også anledning til å oppleve Miike med 1 Ubesvart Anrop (Chakushin ari) på kino. Dette er en filmatisering av novellen til Kinji Suzuki, som også står bak novellene til Ring og Dark Water, begge regissert av Hideo Nakata.
DVD-utgivelsen i Norge er ventet den 12. januar med Sandrew som videodistributør. Universals Asian Vision har også endelig fått øynene opp for Miike og gir ut Deadly Outlaw: Rekka fra 2003 en gang på nyåret.
Suzuki – som ofte omtales som Japans svar på Stephen King – er på mange måter ansvarlig for den nye bølgen skrekkfilm i Asia som startet med Ring i 1998. Alle de tre nevnte titlene han har skrevet omhandler kvinner som har dødd en ufortjent død, og som i skikkelse av spøkelser, hevner seg eller må fullføre noe uoppgjort fra det levende livet for å oppnå fred og ro.
Den asiatiske filmbølgen spredte seg fra Japan til Sør-Korea og Thailand, hvor de begge like godt gjorde egne versjoner av nettopp Ring. Deretter fulgte andre filmer som omhandlet lignende temaer, blant annet The Eye, Nang Nak, og Phone.
Lenge har asiatisk film vært en kuriositet på det norske filmmarkedet, hvor fans av sjangeren stort sett har måtte importere godbitene selv. Men nå er utvalget av filmer representativt for verdensdelens mangfoldighet.
SCANBOX
Scanbox har lenge vært en viktig distributør innenfor sjangeren og kan blant annet skilte med titler som Bang-rajan, Battle Royale, The Eye, Ring, og Chichiro og heksene.
Bang-rajan er et langt og omfattende thailandsk krigsepos som holder en såpass høy kvalitet at Oliver Stone har planlagt en utgivelse i USA.
Battle Royale er en krysning av Robinson-ekspedisjonen og en ultravoldelig japansk skolereform, mens de tre siste er velkjente filmer som på ulike og vellykkede måter fremstiller spøkelser.
Chihiro og heksene er en av de få animeene som har kommet på norske kinoer, og selv om ikke tegningene er like elegante som de fra Pixar, har den en surrealistisk handling som kun en japaner kunne ha tenkt ut.
UNIVERSAL
Universal går enda lengre enn Scanbox og har startet en egen label for asiatisk film kalt Asian Vision med en stor og variert katalog som innebærer genrene samurai, drama, krig, action, martial art, og skrekk.
Blant de nærmere 20 titlene deres så langt er Full Time Killer og Tell Me Something to av de beste asiatiske filmene fra de senere årene.
Full Time Killer er en actionfilm i samme stil som de gamle John Woo filmer, men også et friskt pust i en tid hvor Hong Kong-filmen på en måte har blitt glemt til fordel for den japanske, thailandske og koreanske filmen. Tell Me Something på den andre siden er en sørkoreansk thriller som gir oss en like skremmende følelse man får av de store Hollywood-filmene. Alle titlene til Asian Vision kommer i pene pappomslag og blir anmeldt her på Release.no.
STAR MEDIA
Star Media Entertainment har også kastet seg på bølgen og gir ut litt eldre filmer, blant andre Jackie Chan-filmer i ny innpakning og Akira Kurosawas versjon av Kong Lear: Ran.
De har også en rekke med nyere filmer, blant annet det koreanske dramaet The Isle som har vunnet flere priser og var nominert til Gulløven i Venezia i 2000, Shiri som er en påkostet sør-koreansk actionfilm, og Bichonmoo med sverdslåssing fra 1300 tallet.
En annen film er det sørkoreanske grensedrama Joint Security Area fra mannen bak Sympathy for Mr. Vengeance, som den gang var den største filmsuksessen noensinne i landet. Stort sett alle disse filmene fra SME kommer i pene to-discs spesial utgivelser.
VARIERENDE KVALITET
Utgivelser av eldre asiatiske filmer kommer dessverre på bekostning av de ferske filmene, noe som fører til at man først får se de mindre filmene flere år etter utgivelsene i deres egne land.
Men på den positive siden anmerker vi at Asian Vision ofte har utgivelser av titler som ikke har blitt gitt ut på DVD noe sted i verden tidligere. Kvaliteten på de utgitte filmene varierer i stor grad fra de omtalte filmene Battle Royale, Chihiro og heksene, og Ring, til de mindre kjente som Scanbox sine utgivelser St. Johns Worth og Schoolday of the dead. Selv om de to siste ikke er de mest representative er absolutt et variert og bredt tilbud å foretrekke fremfor et mer begrenset utvalg av storfilmer.
Sammenlignet med asiatiske originalutgivelser er dessverre de norske utgivelsene langt fra imponerende. Bilde- og lydmessig er de norske DVDene akseptable, men i Asia er dobbel-disc og kreativ innpakning standard, mens selskapene her til lands er sparsomme med noe ekstra.
Universal med sin Asian Vision-serie får ros av oss ved at de gir ut filmene i pappomslag, det samme gjelder SME. Dette er meget positivt for oss som liker pen innpakning.
Nye godbiter fra Asia
På den asiatiske filmfronten skjer det stadig nye ting. Vi gir deg oversikten over de mest interessante nye filmene.
The Eye 2 leverer enda en skremmende visjon av spøkelser, hvor man får svar på hvilken kobling som finnes mellom spøkelser og fødsler. Brødrene Pang som står bak The Eye-filmene skal også lage en tredje film kalt The Eye 10 som henspiller på 10 ulike måter man kan se spøkelser på.
Tale Of Two Sisters er nok en sørkoreansk spøkelsesfilm hvor to søstere må slåss mot en ubehagelig stemor. En meget skremmende og god film som slutter i en meget kreativ og overraskende tvist.
Old Boy fra regissøren til Sympathy for Mr. Vengeance og JSA vant Grand Prix under Cannes festivalen i år og prisen er ikke ufortjent. Filmen omhandler en litt bråkete familiefar som plutselig våkner opp i en celle og prøver ut å finne ut hvem som har sperret ham inne, og hvorfor. Filmen vil appellere til alle som liker gode drama, martial art og mysterier, og det er utvilsomt Tarantino som har stått i spissen for å gi filmen prisen.
Ong-Bak er den nye sensasjonsfilmen fra Thailand med kampsportsscener som overgår det meste som er laget tidligere, og man får håpe hovedpersonen ikke ender opp med samme skjebne som Jet Li, som i de amerikanske filmene han medvirker i, bare har vært en skygge av hva han presterte på film i hjemlandet. Filmen kommer i løpet av 2005 fra Asian Vision.
Retro sci-fi filmen Casshern er en ny film om kloning som har mottatt gode kritikker, men som foreløpig ikke har noen norsk distributør.
HOLLYWOOD NESTE
En ny bølge filmer skyller også over USA for tiden etter at nyinnspillingen av Ring gjorde stor suksess både der og i verden forøvrig.
Hideo Nakata, regissøren av de to første japanske Ring-filmene ble hyret inn for å lage oppfølgeren til den amerikanske oppfølgeren. Denne oppfølgeren har premiere på nyåret i USA. Nyinnspillingen av Nakatas Dark Water med Jennifer Connelly i hovedrollen har også amerikansk premiere på nyåret.
Spiderman-regissøren Sam Raimi har produsert en nyinnspilling av Ju-On: The Grudge med Sarah Michelle Geller, og også her ble originalfilmens regissør hyret inn. Norske kinopremieren er satt til den syvende januar.
Tom Cruise har kjøpt opp rettighetene til thailandske The Eye, og vi får bare krysse fingrene for at det ikke går like ille kommersielt som Vanilla Sky, hans nyinnspilling av spanske Abre Los Ojos.
Denne artikkelen sto opprinnelig på trykk i Release 7•2004 (august), og er noe omskrevet etter den tid.
KK / 05.12.2004
Del på Facebook:
|
|
|